Efektywna nauka

Wykorzystaj możliwości swojego umysłu do szybkiej i efektywnej nauki! Jak to zrobić? Tutaj dowiesz się, jak uczyć się efektywnie.

Na skróty - czyli 8 kroków do efektywnego uczenia się:

Krok 1.
efektywna nauka"Postaraj się zainteresować tym, co chcesz przyswoić."
Pomyśl jak łatwo zapamiętujesz rzeczy dotyczące spraw, które Cię naprawdę interesują. Wystarczy, że przeczytasz tylko raz jakiś tekst na interesujący Cię temat, a uda Ci się zapamiętać większość informacji.

Krok 2.
"Koncentruj się na tym, czego się uczysz."
Łatwo powiedzieć:) Na wszystko są jednak sposoby. Po pierwsze: wyłącz wszystko co rozprasza twoja uwagę (TV, radio, magnetofon, komputer - jeżeli nie jest Ci potrzebny do nauki, itp.). Po drugie: rób notatki w trakcie czytania. Czynność ta sama wymaga na nas wzmożona koncentrację.

Krok 3.
"Spróbuj zrozumieć - jak to działa."
Nie staraj się całej wiedzy "wkuć na pamięć". Staraj się znajdywać związki między kolejnymi przyswajanymi informacjami (oczywiście o ile mogą takie wystąpić). Jak poznasz podstawy działania, wtedy warto douczyć się teorii "na pamięć".

Krok 4.
"Podziel materiał na części."
Dokładnie jak powyżej. Ucząc się np. do sprawdzianu czy egzaminu warto już kilka dni wcześniej podzielić sobie materiał na partie i starać się jedną taka część przyswoić w ciągu jednego dnia. Łatwiej będzie nam się uczyć gdy zobaczymy przed sobą 10 stron A4 do nauki na jeden dzień niż 50 stron.

Krok 5.
efektywne uczenie się"Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj..."
...i wykonuj to na różne sposoby. Gdy uczysz się np. jakiejś definicji to najpierw przeczytaj ją kilka razy. Następnie staraj się ja zapamiętać w myślach, później powtórz ja na głos a na koniec napisz ją. Rozwiniesz dzięki temu większą ilość połączeń neuronowych w swoim mózgu, które pomogą CI z czasem szybciej się uczuć.

Krok 6.
"Wyobrażaj sobie."
Weź kartkę i narysuj wszystko co kojarzy Ci się z zapamiętywanym materiałem. Wizualizowanie pozwala zaangażować różne partie naszego mózgu dzięki czemu nasza nauka jest bardziej efektywna.

Krok 7.
"Wracaj do tego co się już nauczyłeś"
Jednym z najlepszych sposobów na trwałe zapamiętywanie jest powtórzenie materiału "po jakimś czasie". Dobrym sposobem, jeżeli uczysz się kilka dni pod rząd, jest powtórzenie sobie rano tego, czego uczyło się dzień wcześniej.

Krok 8.
Pamiętaj:
POWTARZANIE JEST MATKĄ WIEDZY